ODTÜ’lü Olmanın Ayrıcalığı; Oyun Geliştirme Merkezi

ODTÜ öğrencilerine animasyon teknolojileri ve oyun geliştirme çalışmalarında destek oluyor. Öğrencilerin sahip oldukları bir fikri somut projelere dönüştürüp kendi işlerini kurana kadar onlara destek oluyor. ODTÜ’ nün internet sitesindeki açıklama şöyle;

“ODTÜ TEKNOKENT’in üniversite öğrencileri arasında girişimciliği teşvik etmek amacıyla kurduğu ve “ATOM” (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) adıyla girişimci öğrencilerin oyun yazılımı alanındaki fikirlerini ve projelerini geliştirebilecekleri ve kendi şirketlerini kurma imkanı buldukları ön kuluçka merkezi ise Mayıs 2008’de hizmete girmiştir. Bu yapı, dijital oyun ve animasyon üzerine yaratıcı fikir ve projelerin deneyim ve finansman eksiklikleri yüzünden ticari hayata başlayamadan kaybolmalarını engellemek amacıyla oluşturulmuştur. Oyun yazılımı alanında becerisi olan öğrencilere, 600 m2’lik açık ofis alanı ve toplantı salonlarından oluşan mekanda, oyun, animasyon ve simülasyon geliştirmek için ihtiyaç duyacakları altyapı, üstyapı olanakları, eğitimler ve şirketlerle ortak proje geliştirme imkanı sağlanmaktadır. Sonuçta ulaşılmak istenen hedef ise, Türkiye’de bu konuda üniversite-sanayi işbirliği içerisinde yeni şirketlerin kurdurulduğu, insan kaynağının yetiştirildiği bir ekosistem yaratabilmektir.

ATOM kapsamında elemeyi geçen gruplara bir yıl süre ile üç aşamalı destek sunulmaktadır. Şirketleşme aşamasına kadar ücretsiz ofis alanlarında desteklenen girişimciler, sektörü tanırken ürünlerini piyasanın zor koşullarından korunmakta, yatırımcı ve tüketicilerin isteklerini analiz etme ve taleplerine göre ürün veya hizmetlerini güncelleme fırsatı bulmaktadır. Türkiye’deki ilk ön-kuluçka merkezi olan ATOM kapsamında, desteklenen 70 gruptan 25’i şirketleşmiştir. Merkez, 200’den fazla geliştirici ve genç girişimciye hizmet vermiş, bu girişimci ve gruplar tarafından bugüne kadar farklı ölçeklerde 150’den fazla oyun geliştirilerek toplamda 40 milyonun üzerinde oyunsevere ulaşmıştır.”

Ayrıntılı bilgi için www.atom.org.tr tıklayınız.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş