Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Hava limanları ve terminallerin verimli bir biçimde yönetilmesinden sorumlu, yolcuların güvenli ve rahat bir biçimde seyahat etmelerini sağlayan ve onlara rehberlik eden, gerekli havacılık ve işletme bilgisine sahip kişilerin yetiştirilmesi.

TERCİH EDECEK ÖĞRENCİLERİN SAHİP OLMASI GEREKEN NİTELİKLER:

Sosyal bilimlere ilgili ve bu alanda başarılı, doğru ve çabuk karar verebilen, sabırlı ve sakin, başkalarını etkileyebilen ve insanlarla etkili iletişim kurabilen, ikna yeteneği gelişmiş, işbirliğine açık, sorumluluk duygusu gelişmiş kimseler olmaları gerekir.

BÖLÜMDE OKUTULAN BAZI DERSLER:

Havacılık İşletmelerinde Örgütsel İletişim, Veri Tabanı Uygulamaları, Yolcu Hizmetleri, Havaalanı ve Havaalanı Donanımları, İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Havayolu İşletmeciliği, İkram ve Servis Teknikleri, Turizm Coğrafyası, Anadolu Uygarlıkları, Özel İlgi Turizmi.

KARİYER İMKANLARI:

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği meslek elemanı; özel ve kamu havayolu şirketlerinde, uçuşla ilgili tüm organizasyonlarda (planör, balon vs), havaalanlarında, lojistik firmalarında, seyahat ve turizm acentelerinde, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünde, ulaşım alanında faaliyet gösteren turistik seyahat işletmelerinde çalışma olanağı bulur.

Günümüzde havacılık sektörü sürekli gelişmekte olduğundan, bu alanda çalışacak yetenekli, özel eğitimli, birden fazla yabancı dil bilgisine sahip meslek mensuplarının iş bulmada pek zorlanmayacağı söylenebilir.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş