Turizm İşletmeciliği

İyi öğrenim görmüş turizm işletmecilerine duyulan ihtiyaç sanıldığı gibi sadece otelcilik ve seyahat acenteciliği sektörleri ile sınırlı değildir.

Hızla sayıları artan golf, tenis, sağlıklı yaşam ve rekreasyon işletmeleri, catering ve banket işletmeleri, organizasyon şirketleri, havayolu işletmeleri, turizm finansmanıyla uğrasan kuruluşlar, danışmanlık şirketleri, hastaneler, yurtlar, bankalar ve sigorta şirketleri gibi hizmet sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalar turizm işletmecilerinin arandığı alanlar olarak belirginleşmektedir.
Turizm İşletmeciliği Bölümü yönetsel liderliği ön plana alan bir biçimde tasarlandığı için güçlü bir işletmecilik eğitimi üzerine dayandırılmıştır. Mezunların turizm sektöründe yönetsel liderler olmaları temel amaç olarak hedeflenmiştir.

TERCİH EDECEK ÖĞRENCİLERİN SAHİP OLMASI GEREKEN NİTELİKLER:

Sosyal bilimlere özellikle turizm ve ekonomiye ilgi duyan, ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi, sabırlı, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, girişimci, enerjik, araştırmacı-çalışkan ve dürüst, ekip çalışmasına yatkın, fiziksel görünümü düzgün ve bakımlı kimseler olmaları gerekmektedir.

En az bir yabancı dili bilmek ve bilgisayar bilgisi meslekte başarıyı artıran bir etkendir.

BÖLÜMDE OKUTULAN BAZI DERSLER:

Turizm Endüstrisine Giriş, İşletme Matematiği, Konaklama Yönetimi, Pazarlama Prensipleri, Yiyecek Hizmetleri Yönetimi, Turizmde Özel Etkinlikler ve Kongre Turizmi, Turizm Hukuku, Anadolu Uygarlıkları.

KARİYER İMKANLARI:

Programdan mezun olanlar konaklama işletmelerinin; ön büro, kat hizmetleri, mutfak, servis, bar, satın alma, pazarlama ve satış, insan kaynakları gibi departmanlarında çalışabilirler; yiyecek içecek işletmelerinde, seyahat acentelerinde, rezervasyon, operasyon, biletleme, muhasebe gibi departmanlarında; havayolu şirketlerinin yer hizmetlerinin çeşitli pozisyonlarında ve yönetici olarak çalışabilirler.

Yabancı dil bilgisi çok iyi olanların iş bulma sorunu hemen hemen yok gibidir. Çalışma alanları daha çok özel sektördedir. Kamu sektöründe Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışma olanağı vardır.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş