Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Programı, iki veya daha fazla yabancı dil bilen, ulusal ve uluslararası piyasalarda yetkin olarak görev yapabilecek orta ve üst düzey yöneticiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

TERCİH EDECEK ÖĞRENCİLERİN SAHİP OLMASI GEREKEN NİTELİKLER:
Uluslararası İşletme Programında okumak isteyenlerin; araştırıcı bir kişiliği olan, analitik düşünebilen, problem çözme, hızlı karar verme özelliklerine sahip, yeniliklere ve farklılıklara açık, insanlarla ilişkilerinde başarılı, yabancı dil öğrenmeye istekli, seyahat etmeyi seven, farklı kültürlere ilgili, gerekli bilgileri gerekli yerlere hızlı ve zamanında ulaştırabilen kişiler olması gerekir.

BÖLÜMDE OKUTULAN BAZI DERSLER:
Programın öğretim süresi 4 yıldır. Uluslar arası Ticaret ve İşletmecilik programı; Fakülte olarak LYS puan türü ile Yüksek Okul olarak ise YGS puan türü ile öğrenci almaktadır. Program süresince, ekonomi, muhasebe, pazarlama, yönetim gibi genel işletme derslerinin yanı sıra, Avrupa Birliği ve Asya ülkeleri ile ticaret, küreselleşmenin etkileri, farklı kültürlerle iş yapma, ithalat-ihracat, gümrük mevzuatlar, dış ticaret finansmanı, emlak değerleme mevzuatı gibi mesleğe yönelik ve önemi artan konularda eğitim verilmektedir.

KARİYER İMKANLARI:
Uluslararası ticaret ve işletmecilik programını bitirenlere ?Lisans Diploması? verilir. Mezunlar, ulusal ya da uluslararası faaliyet gösteren firmalarda, finans, muhasebe ve araştırma bölümlerinde yönetici asistan olarak çalışabilir, performansları ölçüsünde yükselebilirler.
Program mezunları, dış ticaret firmaları, çokuluslu şirketler, banka ve sigorta şirketleri, perakende sektörü, reklam ajansları ve lojistik firmalarda orta ve üst düzey yönetici olarak iş bulabilmektedirler

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş