Yazın TYT Nasıl Çalışılır?

Yazın TYT nasıl çalışılır sorusunun cevabı, bu stresi yaşayanlar için büyük bir öneme sahiptir. Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla, sınava girecek öğrencilerin akıllarında bu soru oluşmaya başladı. Mezuna kalan öğrenciler ve sınava ilk kez girecek öğrenciler, rakiplerinden bir adım önde olabilmek için yaz tatillerini değerlendirmek istemektedirler. Yaz tatilinde en azından TYT konularını bitirmiş olarak okula başlamak öğrenciyi ciddi anlamda ileri atar çünkü okul başladığında tüm zamanını okul dersleri ve dolayısıyla AYT için kullanabilir.

Peki yaz tatilinde TYT konularını bitirmek için nasıl bir çalışma sistemi izlenmeli? Aslında öğrencinin kendisini tanıması bu noktada oldukça önemlidir. Öğrenci, bir şeyi en kolay nasıl anlıyor ve öğreniyorsa ona uygun bir biçimde çalışmalıdır. Yani örneğin yazarak daha iyi anladığını düşünen öğrenci mutlaka yazmalıdır fakat görsel materyallerle öğrenebilen bir öğrenci yazarak vakit kaybetmemeli konu anlatım videoları izlemelidir. Yani yazın TYT nasıl çalışılır sorusunun ilk adımı öğrencinin kendisine en uygun çalışma biçimini belirlemesidir.

İkinci adım olarak kendisine en uygun çalışma biçimini belirleyen öğrenci konu çalışmaya başlamalıdır. Konuyu öğrendiğine emin olan öğrenci bol bol soru çözmek suretiyle bunu pekiştirmelidir. Öğrenci soru çözme yoluyla konuyu pekiştirmekle birlikte karşısına gelebilecek soru çeşitleri hakkında bilgi sahibi de olacaktır ve bunun yanında öğrendiğini düşündüğü konulardaki yanlışlarına bakarak eksik olduğu yerleri tespit edebilecektir. Eksiklerini tespit eden öğrenci bu noktada tekrar konu çalışmaya dönmeli ve eksik olduğu konuları öğrenene kadar tekrar etmelidir.

Tüm konuları bu şekilde öğrenen öğrenci son olarak deneme çözmeye başlamalı, denemelerini zaman tutarak çözmeli, yanlışlarının doğrularını öğrenmeli ve boş bıraktığı ya da anlamadığı soruların cevaplarını bir bilene danışarak bulmalıdır. İşte yazın TYT nasıl çalışılır sorusuna en basit cevap olarak bu teknik verilebilir.

Yazın TYT Konuları Nasıl Yetişir?

Yazın TYT konularının tamamını bitirmek öğrenci için büyük bir avantajdır. Fakat bu noktada TYT konuları yetişir mi ya da nasıl yetişir soruları ortaya çıkmaktadır. Burada öğrencinin yapması gereken şey kendisine çalışma saatleri belirlemektir. Bununla birlikte gününü de planlayan öğrenci hem ders çalışabilecek hem de yazın keyfini sürebilecektir. Sabah biraz erken uyanıp 9-12 arası ders çalışan öğrenci güne halihazırda üç saatlik bir artıyla başlamış olur. Akşam da 21-24 arası çalışsa hem günü kendisine kalır hem de günlük altı saat ders çalışmış olur.

Günlük altı saat çalışılarak TYT konularının yetişmemesi gibi bir ihtimal dahi kalmaz. ‘Yazın TYT konuları nasıl çalışılır ve yazın TYT konuları nasıl yetişir sorularının cevabı aslında bu kadar kolay. Öğrencinin panik yapmasına ya da endişeye kapılmasına hiç gerek yok, TYT konuları zaten bilindiği üzere 9-10 müfredatından oluşan ve AYT’ ye oranla görece daha kolay konuları kapsayan bir müfredat. Yani öğrenci planlamasını düzgün yaparsa ve yetişmeyecek korkusunu bir kenara bırakırsa rahatlıkla yetiştirebilir.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş

Yazın TYT Nasıl Çalışılır?” hakkında 1 yorum var.

  • 18 Ağustos 2021 на 15:40
    Permalink

    teşekürrler

Yorumlar Kapalı.