Tarım Ekonomisi

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://www.dogrutercihler.com/video/ankarauni-tarimekonomisi.mp4[/KGVID] PROGRAMIN AMACI:

Tarım Ekonomisi, ekonomi biliminin temel ilkelerini kullanarak tarımsal problemlere çözüm arayan bir bilim dalıdır.

Tarım Ekonomisti; hem tarımın tarla bitkileri, bahçe bitkileri, hayvancılık ve tarım ürünlerini değerlendirme gibi teknik konularını hem de ekonominin planlama, işletme yönetimi, finansman, muhasebe, işletmecilik, pazarlama tarım politikası, tarım hukuku, girişimcilik ekonomisi, kırsal sosyoloji, kırsal kalkınma, kırsal sanayi, tarımsal yayım gibi konularını bilmek durumundadır.

Program bu donanıma sahip Tarım Ekonomistleri yetiştirmeyi amaçlamıştır.

TERCİH EDECEK ÖĞRENCİLERİN SAHİP OLMASI GEREKEN NİTELİKLER:

Matematik, ekonomi, işletme, istatistik ve ticarete ilgi duyan, hayvan ve bitki yetiştirme ilgisi olan, sabırlı, hoşgörülü ve dışa dönük, ekip çalışmasına yatkın, bedenen sağlam ve uzun süre ayakta durabilen, seyahat engeli olmayan ve araç kullanabilen kimseler olması gerekir.

BÖLÜMDE OKUTULAN BAZI DERSLER:

İşletme Planlaması, Tarım Politikası, Türkiye Ekonomisi, Tarım Hukuku, Ekonometri, Kırsal Kalkınma, Tarımsal Pazarlama, Maliye, Tarım Muhasebesi.

KARİYER İMKANLARI:

Tarım ekonomisi programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir ve diplomada bitirilen bölüm belirtilir. Tarım ekonomisi alanında yetişen ziraat mühendisi tarımsal üretim kaynaklarından en az masrafla yüksek verimi elde etmek için neler yapılması gerektiğini araştırır; projelerini hazırlar, tarım ürünlerinin pazarlanması için gerekli önlemler geliştirir.

Tarımın ekonomik sorunlarına çözüm bulmak amacı ile araştırmalar yapar; tarım politikasını belirleyen kuruluşlara danışmanlık hizmeti verir.
Tarım ekonomisinde yetişmiş ziraat mühendisleri, Orman ve Su İşleri Bakanlığı; Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı tüm kuruluşlarda, tarım kredi kooperatiflerinde, T.C. Ziraat Bankasında, DSİ Genel Müdürlüğünde, Hazine Müsteşarlığında, DPT gibi kamu kurum ve kuruluşlarında ve özel proje hazırlama bürolarında görev alabilirler.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş