LYS Oturumları ve Puan Türleri


MATEMATİK SINAVI (LYS-1)
LYS-1, tek oturumda uygulanacak ve 135 dakika sürecektir. LYS-1’de Matematik Testi yer alacaktır. Testte 80 soru bulunacaktır.
Matematik Testinde 3 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar sorunun cevabı olan rakamı cevap kâğıdının ilgili alanında yazacak ve kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır.
Adaylar, LYS-1’de sınav süresinin ilk 100 dakikası tamamlanmadan ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

2017’de Puan Türü Değişen Bölümler

Hangi Puan Türünde Hangi Ders Ne Kadar Etkili? Görmek İçin Tıklayınız!

FEN BİLİMLERİ SINAVI (LYS-2)
LYS-2 tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-2’de, Fizik Testi, Kimya Testi ve Biyoloji Testi yer alacaktır. Testlerde 30’ar soru bulunacak ve 45’er dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.
Fizik, Kimya, Biyoloji Testinin her birinde 1’er soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında (cevap kâğıdının ön ve arka yüzünde) yazacak ve kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır.
Adaylar, LYS-2’de birinci ve ikinci testin (Fizik Testi ve Kimya Testi) cevaplama süresi içinde ve üçüncü testin (Biyoloji Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

LYS Edebiyat Konularını Görmek İçin Tıkla!

LYS Coğrafya Konularını Görmek İçin Tıkla!

LYS Fizik Konularını Görmek İçin Tıkla!

LYS Kimya Konularını Görmek İçin Tıkla!

LYS Biyoloji Konularını Görmek İçin Tıkla!

Sayısal öğrenciler için 4 puan türü hesaplanacaktır.

MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4.

MF-1 : Matematik sorularının katsayıları daha yüksektir. Bu puan türüyle İstatistik, İlköğretim Matematik Öğretmenliği, Matematik vb. bölümler tercih edilebilir.

MF-2 : Fizik, Kimya, Biyoloji gibi bölümlerin tercih edilebildiği bu puan türünde Fen soruları daha yüksek katsayıya sahiptir.

MF-3 : Sağlık Bilimleri Programları MF-3 puan türüyle tercih edilebilir. Tıp, Diş hekimliği, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik gibi sağlık alanlarının tümü bu puan türüyle tercih edilebilir.

MF-4 : Bütün mühendislikler ve Teknik Programları için bu puan türünden tercih yapılır. Elektrik Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık gibi bölümler MF-4 puan türüyle seçilir.

Sayısal Puanı Hesaplanması İçin Hangi Testler Çözülmeli Görmek İçin Tıkla

2017 LYS Sınav Ücretleri Hangi Bankalara Yatırılacak?

 

 

 

Eşit ağırlık (Türkçe-Matematik) öğrencileri LYS-1 ve LYS-3 oturumlarına katılacaklardır. Bildiğiniz gibi LYS-1 Matematik-Geometri sınavıydı. Bunun yanı sıra;

EDEBİYAT-COĞRAFYA SINAVI (LYS-3)
LYS-3 tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecektir. LYS-3’te, Türk Dili ve Edebiyatı Testi ile Coğrafya-1 Testi yer alacaktır. Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 56 soru bulunacak ve 85 dakika cevaplama süresi verilecektir. Coğrafya-1 Testinde ise 24 soru bulunacak ve 35 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=zJAxXuBBfm4

Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 2 soru, Coğrafya-1 Testinde 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar bu soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında (cevap kâğıdının ön ve arka yüzünde) yazacak ve kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır.
Adaylar, LYS-3’te ilk testin (Türk Dili ve Edebiyatı Testi) cevaplama süresi içinde ve ikinci testin (Coğrafya-1 Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

Eşit Ağırlık öğrencileri için 3 puan türü hesaplanacaktır.

TM-1, TM-2 ve TM-3 türlerinden tercih yapılacaktır.

TM-1 : Matematik ağırlıklıdır. İşletme, Ekonomi vb. bölümlerden oluşur.

TM-2 : Matematik ile Türkçe-Edebiyat eşit ağırlıklıdır. Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi gibi bölümler bu puan türüyle tercih edilebilir.

TM-3 : Türkçe-Edebiyat ağırlıklıdır. Hukuk, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Psikoloji , Sosyoloji gibi bölümler bu puan türüyle tercih edilebilir.

Sözel öğrencileri ise LYS-3 ve LYS-4 oturumlarına katılacaklardır. LYS-3 oturumu bildiğiniz gibi Edebiyat- coğrafya testlerinden oluşuyordu.

SOSYAL BİLİMLER SINAVI (LYS-4)
LYS-4 tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecektir. LYS-4’te, Tarih Testi, Coğrafya-2 Testi ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi yer alacaktır. Tarih Testinde 44 soru bulunacak ve 65 dakika cevaplama süresi verilecektir.
Coğrafya-2 Testinde 14 soru bulunacak ve 20 dakika cevaplama süresi verilecektir. Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde ise 32 soru bulunacak ve 50 dakika cevaplama süresi verilecektir. Her bir test ayrı soru kitapçığında bulunacak, tek cevap kâğıdı kullanılacaktır.
Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testinin her birinde 1’er soru, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar bu soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında (cevap kâğıdının ön ve arka yüzünde) yazacak ve kodlayacaklardır. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır.
Adaylar, LYS-4’te birinci ve ikinci testin (Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testi) cevaplama süresi içinde ve üçüncü testin (Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi) ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonundan ayrılamazlar.

Sözel öğrencileri için iki puan türü hesaplanacaktır.

TS-1 ve TS-2 puan türü.

TS-1 : Sosyal Programlar için kullanılacak puan türüdür. Radyo, Sinema T.V, Halkla İlişkiler vb. bölümler tercih edilebilir.

TS-2 : Türkçe, Edebiyat ve Tarih programları için kullanılır. Türkçe Öğretmenliği, Tarih vb. bölümler tercih edilebilir.